• Druhá adventná nedeľa

          • Milí priatelia!

            V nedeľu, deň pred Mikulášom , sa v našich príbytkoch zapálila druhá adventná sviečka – mier. A  kým prvú by, podľa zvykov, malo zapaľovať najmladšie dieťa v rodinách, druhú na bronzovú nedeľu  zapaľuje naopak najstaršie dieťa.

             

            Kedves Diákok!

            Vasárnap  Miklós  napján  gyújtuk meg az adventi koszorún a második gyertyát. A hagyomány szerint első vasárnap a család legkisebb gyermekének kell meggyújtania, addig a másodikon a legidősebbnek.

             

             

             

            Ľudové adventné tradície sa v histórii viazali a viažu na mená  Katarínu, Ondreja, Barboru aj Luciu. Tieto dni sa niekedy nazývali aj Stridžími dňami. Celé toto obdobie sa spájalo s mocnejúcimi magickými silami. Ľudia kedysi verili, že práve v tomto čase majú temné stvorenia väčšiu moc a potrebujú sa pred nimi viac chrániť. I preto zrušili akékoľvek zábavy a snažili sa združovať ako rodina spolu doma.

             

            A népi adventi hagyományok a Katalin, András, Borbála, és Luca népnapokhoz kapcsolódnak. Ez az egész időszak hatalmas mágikus erőkhöz kötődött. Az emberek egyszer azt hitték, hogy ekkor a sötét teremtményeknek nagyobb erejük van és nagyobb védelemre van szükségük tőlük. Ezért nem szerveztek semmilyen mulatságot  és megpróbálták a családdal együtt tölteni az időt.

             

            Katarína (25. novembra) ohlasovala  príchod adventu známou pranostikou, ktorá hovorí, že Katarína zaviera muziky. I v súčasnosti sa katarínskymi zábavami končia na obdobie štyroch týždňov všetky zábavy, diskotéky a svadby. Počas tohto obdobia pripravovali  rodiny celú domácnosť na príchod Vianoc. Dom musel byť čistý, uprataný, aby jeho obyvatelia boli v nasledujúcom roku zdraví.

             

            Már Katalin neve napja  (november 25.) hirdette a zenés mulatságok befejezését. Még ma is a Katalin bál zárja le a mulatságok időszakát egészen négy hétre. Ebben az időszakban a családok a karácsony eljöttére készültek. A háznak tisztának, rendezettnek kellett lennie, hogy lakói egészségesek legyenek a következő évben.

             

             

             

            Advent začína vždy najbližšou nedeľou ku dňu Ondreja (30. novembra) a končí po západe slnka na Štedrý večer. Posledný novembrový deň je spájaný najmä s tradíciami v hľadaní lásky.  Niekedy sa varili halušky, do ktorých sa ukryli mená rôznych mužov, ktorých dievčatá poznali. Vhodili ich do hrnca a tú, ktorá prvá vyšla na povrch, vytiahli drevenou varechou. a to mal byť podľa tradície budúci manžel dievčaťa. Na niektorých miestach Slovenska ale tradičnejšie bolo liatie olova cez kľúč.

            Az advent mindig András napjához (november 30.) legközelebbi vasárnappal kezdődik és szenteste napnyugta után ér véget. November utolsó napja főként a szeretet keresésének hagyományaihoz kapcsolódik. Néha gombócokat főztek amelyekbe elrejtve férfineveket írtak, akiket a lányok ismertek. Vízben főzték őket, és amelyik legelőször a felszínre úszott a hagyomány szerint az lesz a lány jövőbeli férje. Szlovákiában azonban egyes helyeken hagyomány volt egy nagyobb kulcs lyukán keresztül vízbe ólmot önteni.

            Na sv. Barboru  ( 4. decembra)  dávali  vydajachtivé dievčatá do vázy vetvičky z čerešne, resp. jablone tzv. barborky  a  čakali, že keď do Vianoc rozkvitli, do roka sa mali vydať. Vetvičky sa však musia trhať až po zotmení, musí sa dať na teplé miesto a každý deň mierne rosiť.

            Borbála napján (december 4.) az eladósorban lévő lányok cseresznyefa-, vagy almaágakat raktak vázába, és ha azok karácsonyra kivirágoztak, akkor úgy gondolták, hogy egy éven belül férjhez mennek. A gallyakat azonban csak sötétedés után volt szabad levágni, meleg helyre kellett helyezni és minden nap vízzel permetezni.

             

            Svätý  Mikuláš (6. decembra)

            V predvečer 6. decembra navštevuje muž s bielou  bradou a v červenom plášti – niekedy aj s čertom a anjelom - deti  a obdarúva  ich  sladkosťami. Táto tradícia trvá už od 10. storočia a dostala sa aj k nám z nemeckého Porýnia. Kto bol vlastne tento muž a prečo  si ho pripomíname?

            Szent Miklós (december 6.)

            December 6. előestéjén egy fehér szakállú, piros köpenyes férfi - néha ördöggel és angyallal - meglátogatja a gyerekeket és édességet ad nekik. Ez a hagyomány a 10. század óta tart és a német Rajna-vidékről jutott el hozzánk. Ki volt ez az ember és miért emlékezünk rá?

            Mikuláš  sa narodil niekedy okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázii, pravdepodobne v Patare. Už v mladosti sa stal povestný svojou dobročinnosťou, ktorá ešte vzrástla, keď sa stal biskupom v Myre  (dnešná Dembra v južnom Turecku).

            Miklós valamikor 270 körül született Kis-Ázsia déli partján, valószínűleg Patarában. Fiatal korában híressé vált jótékonysági tevékenysége, amely még jobban növekedett, amikor Myra püspökévé vált (ma Demre Törökország déli részén).

            Najnámejšia legenda o Mikulášovej  dobročinnosti  hovorí, že jeden chudobný  šľachtic poslal svoje tri dcéry do verejného domu, aby si zarobili  ako neviestky na veno k svadbe. Dozvedel sa o tom svätý Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať. 

             

            A Szent Miklós szeretetszolgálatáról szóló leghíresebb legenda szerint egy szegény nemesember három lányát egy bordélyházba küldte, hogy pénzt keressenek az esküvői kelengyéjükre. Szent Miklós erről értesült, egy darab aranyat csomagolt egy ruhadarabba és bedobta a férfi házába. Ezt háromszor ismételte meg, amíg a szegény embernek nem volt elég pénze arra, hogy mindhárom lányát tisztességesen férjhez adhassa.

            Ďalšia legenda, ktorá býva  často aj znázorňovaná na maľbách,  hovorí, že Mikuláš pomohol lodi, ktorá sa dostala do tiesne na mori a jej námorníci ho modlitbami prosili o pomoc. Mikuláš je preto často znázorňovaný aj  s kotvou.

            Egy másik, gyakran festményeken ábrázolt legenda szerint Miklós segédkezett egy hajón, amely a tengeren megszorult és a tengerészek segítségért imádkoztak. Ezért Miklóst gyakran horgonnyal ábrázolják.

            Svätý Mikuláš zomrel v pokročilom veku a pochovali ho v myrskom kostole, kde boli jeho telesné pozostatky až do roku 1087. Keď Myru obsadili moslimovia, Mikulášove ostatky boli prenesené do talianskeho prístavného mesta Bari, kde žilo veľa gréckych prisťahovalcov. Tam postavili nový kostol zasvätený Mikulášovi. Z jeho hrobky v Bari vyteká vonná látka nazývaná myrha, čo vysvetľuje  aj jeho patronát nad voňavkármi. Aj dnes prichádza množstvo pútnikov  k jeho hrobu. Vďaka tomu sa úcta k tomuto svätcovi rozšírila aj po západnom svete. 

            Szent Miklós idős korában halt meg, és a myri templomban temették el, ahol 1087-ig a maradványai is el voltak helyezve. Amikor Myrát a muszlimok elfoglalták, Miklós maradványait Bari olasz kikötővárosába szállították, ahol sok görög bevándorló élt. Ott új templomot építettek Miklósnak. A bari sírjából folyik egy mirha nevű illatos anyag, amelyet az illatszerekkel kapcsolatos pártfogása is magyaráz. Ma is sok zarándok érkezik sírjához. Ennek eredményeként a szent iránti tisztelet elterjedt az egész nyugati világban.

            Súčasný advent

            Dnešné deti vnímajú adventné obdobie po svojom, predovšetkým prostredníctvom adventného kalendára s okienkami, v ktorých sa pre ne na každý deň skrýva sladká odmena. Tento kalendár je teda tradíciou, ktorá spríjemňuje deťom čakanie na Štedrý večer a vianočné sviatky vôbec, ktoré pre deti znamenajú veľa darčekov pod vianočným stromčekom.

            Jelenlegi advent

            A mai gyerekek a maguk módján fogják fel az adventi időszakot, különösen az ablakokkal ellátott adventi naptár révén, amelyben minden nap édes jutalom vár rájuk. Tehát ez a naptár olyan hagyomány, amely megkönnyíti a gyermekek számára a karácsony estéjének és általában a karácsonyi ünnepeknek a megvárását, ami rengeteg ajándékot jelent a karácsonyfa alatt.

             

            Pôvod adventného kalendára však možno nájsť v 19. storočí. Najskôr sa v kresťanských rodinách robili kriedou čiarky za každý deň v decembri až do Štedrého dňa. Prvý ručne vyrobený adventný kalendár pochádza z roku 1851, prvý tlačený, ale bez okienok na otváranie, však uzrel svetlo sveta až v roku 1908 nazvaný ako „Vianočný kalendár“, alebo „Mníchovský vianočný kalendár“.

                       

            Az adventi naptár a XIX. századból ered. Kezdetben a keresztény családok decemberben krétával minden nap egy vonalat húztak karácsony napjáig. Az első, kézzel készített adventi naptár 1851-ből származik, de az első kinyomtatott még kinyíló ablakok nélküli csak 1908-ban látott napvilágot, amelyet "karácsonyi naptárnak" vagy "müncheni karácsonyi naptárnak" hívtak.

                        Prvý kalendár s malými okienkami na otváranie vyrobil nemecký tlačiar Later Lang začiatkom 20. rokov minulého storočia, ale 2. svetová vojna ukončila úspech tejto nemeckej tradície. Možno to niekoho prekvapí, ale adventné kalendáre plnené čokoládou sa začali tradovať v roku 1958. Mimochodom, hovorí sa, že takýto adventný kalendár je odmenou za dobré skutky.

             

            Az első kinyíló kis ablakokkal rendelkező naptárat az 1920-as évek elején Later Lang nyomdász készítette, de a második világháború véget vetett ennek a német hagyománynak. A csokoládéval töltött adventi naptárakat csak 1958-ban kezdték gyártani. Egyébként azt mondják, hogy egy ilyen adventi naptár a jó cselekedetek jutalma.

             

             

          • Blížia sa Vianoce

          • Milí  priatelia!

             Čas veľmi rýchlo letí a ani sme sa nenazdali a znovu sa stretávame v magickom čase, aby sme sa pripravili na najkrajšie sviatky v roku – na Vianoce.

              Prvákom , ktorých tu máme nových, by sme chceli povedať, že už niekoľko rokov je na SOŠTAP v Rimavskej Sobote tradíciou stretnúť sa posledné 3 týždne pred vianočnými prázdninami vo vestibule školy, zapáliť adventné sviečky, pripomenúť si, prečo je adventné obdobie obdobím stíšenia, harmónie, pokoja a spoločne sa tešiť ako jedna veľká školská rodina a prežívať radosť pred blížiacimi sa Vianocami.

               Žiaľ, v dnešnej hektickej dobe , kedy nie je možné osobne osláviť adventný čas, by sme chceli túto sviatočnú náladu preniesť na vás aspoň touto formou.

                       

            Kedves diákok!

                        Az idő nagyon gyorsan repül és talán észre sem vettük, hogy ismét itt állunk egy ilyen varázslatos időszak előtt, amivel felkészülünk az év legszebb ünnepére, a karácsonyra.

                        Elsőseink számára ez még újdonságnak számíthat, de már évek óta hagyomány az iskolánkon, hogy a karácsonyi szünidő előtti három hetes időszakban az iskola előcsarnokában együtt megemlékezzünk az ünnepekről, a harmóniáról, a békéről és meggyújtsuk az adventi gyertyákat, mint egy nagy iskolai család.

                        Sajnos ebben a mostani zavaros helyzetben, mikor nem ünnepelhetjük meg együtt az adventi időszakot, legalább ilyen módon szeretnénk egy kis ünnepi hangulatot vinni az életetekbe.

             

             

            Advent - latinsky adventus – je pojem označujúci  príchod, očakávanie. V slovenčine je výhradne súčasťou náboženského slovníka, v angličtine sa však toto slovo latinského pôvodu usalašilo v slovnej zásobe   a vyjadruje   príchod  a nástup. Je zrejmé, že advent   tak znamená očakávanie príchodu Spasiteľa.    

            Adventom nazývame prípravné obdobie na vianočné sviatky, je výnimočný a čarovný. Trvá štyri týždne a je radostným obdobím, ktoré vyvrcholí Vianocami.

             

            Az advent – latinul adventus – eljövetelt, várakozást jelent. Míg a szlovák és a magyar nyelvben a vallási szótár hiányozhatatlan szava, addig az angol nyelvben érkezés értelmében van jelen. Egyértelmű, hogy az advent a Megváltó eljövetelét jelenti. Adventnek a karácsonyra való felkészülési időszakot nevezzünk. Négy hétig tart ez az örömteli idő, mely a karácsonyban csúcsosodik ki.

              

                   Adventný čas je obdobie príprav a očakávania. Je presiaknutý nehou, láskou, chvíľami naplnenými radosťou zo stretávania s blízkymi a vymýšľaním vhodných darčekov. Je to čas na zamyslenie a rekapituláciu. Vzdávanie  vďaky a prosby, aby ďalší rok bol v znamení porozumenia, lásky, šťastia a zdravia. To sú tie pravé hodnoty, po ktorých každý, aspoň v kútiku duše, túži. A aj keď sme si vedomí, že nie sme dokonalí, a že máme chyby, neprestaneme byť kvôli nim milovaní a oceňovaní. Advent prináša čas nádeje a svetla.

             

                        Az advent a felkészülés és a várakozás ideje. Szeretettel, találkozásokkal és ajándékok kitalálásal telik. A magunkban való elgondolkozás és az újrakezdés korszaka. Hálát és köszönetet mondhatunk, hogy a következő év megértésben, szeretetben, szerencsében és egészségben teljen. Ezek azok az igazi értékek, melyekre – hacsak titokban is – mindenki vágyik. Ha tudatában is vagyunk annak, hogy nem vagyunk tökéletesek, vannak hibáink, nem akadályoznak meg másokat abban, hogy így is szeressenek és értékeljenek minket. Az advent elhozza számunkra a remény sugarát.

             

                     Adventný čas je aj príležitosťou na to, aby človek spomalil svoje životné tempo a zamyslel sa, vážil si ľudské hodnoty ako je láska, pohladenie, úsmev, ochota, trpezlivosť a podpora. Pokúsiť  sa v tomto adventom čase pochopiť  problémy  svojich blízkych a vžiť sa do ich situácie.

                        Az advent egy lehetőség arra, hogy kissé lelassuljunk és elgondolkozzunk magunkon, felmérjük az amberi értékeket mint a szeretet, törődés, mosoly, segítőkészség, türelem és támogatás. Éljük bele magunkat a hozzánk közel álló emberek gondjaiba és értsük meg őket.

             

                                                            Štyri sviečky

             

             

            Horeli  štyri sviečky na adventnom venci  tak tíško, že bolo počuť, ako sviečky začali hovoriť.

            Prvá sviečka vzdychla a povedala :

                          „Volám sa MIER“. Moje svetlo síce svieti, ale ľudia žiadny mier nedodržujú“.

            Jej svetielko bolo čím ďalej, tým menšie, až úplne zhaslo ...

            Svetlo druhej sviečky sa zachvelo a sviečka povedala:

            „Volám sa VIERA, som zbytočná, ľudstvo nechce nič o Bohu vedieť, nemá cenu, aby som svietila“.

            Prievan zavial do miestnosti a druhá sviečka zhasla ...

            Tíško a smutne sa ku slovu prihlásila tretia sviečka :

                 „Volám sa LÁSKA“. Už nemám silu, aby som svietila. Ľudia ma nepotrebujú. Vidia iba sami seba a žiadne iné, ktoré by ma mali mať radi.“

             S posledným zachvením zhaslo i toto svetlo ...

            V tom do miestnosti vstúpilo dieťa, pozrelo sa na sviečky a povedalo: „Vy musíte svietiť a nie byť zhasnuté“ a začalo plakať ...

            V tom sa prihlásila k slovu i štvrtá sviečka a povedala:

            „Neboj sa ! Pokiaľ ja svietim, môžeme i ostatné sviečky znovu zapáliť. „Volám sa NÁDEJ !“

            Od tejto sviečky zapálilo dieťa zápalku a rozsvietilo znovu ostatné sviečky.

            Plameň NÁDEJE  by nikdy nemal vo vašom živote zhasnúť. Každý z nás by mal plamene MIERU, VIERY, LÁSKY a NÁDEJE v sebe a neustále udržiavať, aby svietili.

            Prajeme Vám krásnu dobu adventnú!

            A négy gyertya története

             

            Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer négy gyertya.
            Annyira nagy volt körülöttük a csend, hogy tisztán lehetett hallani amint beszélgetnek.

            Azt mondta az első:
            Én vagyok a BÉKE. De az emberek nem képesek életben tartani. Azt hiszem el fogok aludni.
            Néhány pillanat múlva már csak egy füstölgő kanóc emlékeztetett a hajdanán fényesen tündöklő lángra.

            Azt mondta a második:
            - Én vagyok a HIT. Sajnos az emberek fölöslegesnek tartanak, nincs értelme tovább égnem...
            A következő pillanatban egy enyhe fuvallat kioltotta a lángot.

            Szomorúan így szólt a harmadik gyertya:
            - Én a SZERETET vagyok! Nincs már erőm tovább égni. Az emberek nem törődnek velem, semmibe veszik, hogy milyen nagy szükségük van rám...
            Ezzel ki is aludt.

            Hirtelen belépett egy gyerek és mikor meglátta a három kialudt gyertyát felkiáltott:
            - De hiszen nektek égnetek kéne MINDÖRÖKKÉ!!!
            Elkeseredésében sírva fakadt.

            Ekkor megszólalt a negyedik gyertya:
            - Ne félj amíg nekem van lángom meg tudjuk gyújtani a többi gyertyát.
            Én vagyok a REMÉNY!!!

            A gyermek szeme felragyogott! Megragadta a még égő gyertyát és lángjával ÉLETRE keltette vele a többit

            A remény lángjának soha nem lenne szabad elaludnia az életünkben. Mindegyikünknek meg kéne magában őriznie a BÉKE, HIT, SZERETET és REMÉNY lángját, hogy ragyogjanak.

            Áldott és békés adventet kívánunk mindenkinek!

             

          • Pred začiatkom školského roka

          • Vážení rodičia, milí žiaci.

            V novom školskom roku je nevyhnutné, aby na školách bolo bezpečné prostredie. Minister školstva preto vyzýva rodičov, žiakov, učiteľov aj ostatných zamestnancov škôl, aby využili možnosť očkovať sa. Vyššia zaočkovanosť pomôže školám vyhnúť sa ohniskám nákazy a prerušeniu prezenčnej výučby.

            Tisztelt Szülők, kedves Diákok!

            Az új tanévben is ügyelnünk kell az iskolai környezet biztonságára. Ezen okból az Oktatásügyi Minisztérium felhívja a szülők, tanulók, tanárok és nem pedagógiai alkalmazottak figyelmét az oltás lehetőségének és előnyeinek kihasználására. A magasabb oltási lefedettség segít az iskoláknak elkerülni a fertőzési gócpontokat és az online oktatást.

             

          • Záverečné skúšky 2021

          • Záverečné skúšky 2021

            1. Riaditeľka  SOŠTaAP určí do 17. mája 2021 skupiny príbuzných predmetov, ktorých známky sa započítajú do hodnotenia jednotlivých častí príslušnej skúšky.

            2. Hodnotenie a klasifikácia žiakov posledných ročníkov stredných škôl za druhý polrok školského roka 2020/2021, vrátane komisionálnych skúšok pre ukončenie druhého polroka, sa uskutoční na zasadnutí pedagogickej rady najneskôr 24. mája 2021.

            3. Školské vyučovanie sa pre posledné ročníky v stredných školách sa končí 28. mája 2021.

            4. Hodnotenie v jednotlivých častiach príslušnej skúšky sa získa ako aritmetický priemer známok zo skupiny príbuzných predmetov. Do aritmetického priemeru známok sa započítajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov.

            5. Výsledné známky sprístupní stredná škola plnoletému žiakovi alebo zákonnému zástupcovi neplnoletého žiaka do 4. júna 2021.

            6. Plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka môže do 9. júna 2021 písomne požiadať o vykonanie záverečnej skúšky.

             https://www.minedu.sk/data/att/19040.pdf

             

            Záróvizsgák 2021

            1. Az iskola igazgatója 2021. május 17-ig meghatározza a „rokon tantárgyak“ csoportjait, melyek beleszámolódnak a záróvizsga egyes részeinek az értékelésébe.

            2. A végzős diákok féléves értékelésére és osztályozására, a bizottsági vizsgákat is beleszámítva, legkésőbb 2021. május 24-én kerül sor a pedagógus tanács értekezletén.

            3.  A szakközépiskolák végzős évfolyamai számára az oktatás 202 május 28-án ér véget.

            4. A záróvizsgák egyes részeinek az értékelését az adott részhez tartozó „rokon tantárgyak“ érdemjegyeinek a számtani átlaga adja meg.  A jegyek számtani átlaga tartalmazza az összes évvégi jegyet és az utolsó két év féléves jegyeit.

            ​​​​​​​5.  A végső jegyeket a szakközépiskola 2021. június 4-ig elérhetővé teszi a felnőtt diákok, vagy a kiskorú diákok törvényes képviselői számára.

            6. A felnőtt diák, vagy a kiskorú diák törvényes képviselője 2021. június 9-ig írásban kérvényezheti a záróvizsga letételét (amennyiben valaki nem elégedett a végső értékeléssel, és a hagyományos módon akarja letenni a vizsgát).

             https://www.minedu.sk/data/att/19040.pdf

             

          • MATURITA 2021

          • OZNAM PRE MATURANTOV 

            Minister školstva, vedy, výskumu a športu určuje termíny a organizáciu internej časti maturitnej skúšky nasledovne:

            1.. Riaditeľka SOŠTaAP  určí do 3. mája 2021 skupiny príbuzných predmetov, ktorých známky sa započítajú do hodnotenia maturitného predmetu.

            2. Hodnotenie a klasifikácia žiakov posledných ročníkov stredných škôl za druhý polrok školského roka 2020/2021, vrátane komisionálnych skúšok pre ukončenie druhého polroka, sa uskutoční na zasadnutí pedagogickej rady najneskôr 10. mája 2021.

            3. Školské vyučovanie sa pre posledné ročníky v stredných školách končí 14. mája 2021.

            4. Hodnotenie v predmete internej časti maturitnej skúšky sa získa ako aritmetický priemer známok z tohto predmetu alebo skupiny príbuzných predmetov. Do aritmetického priemeru známok sa započítajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov.

            5. Výsledné známky sprístupní škola plnoletému žiakovi alebo zákonnému zástupcovi neplnoletého žiaka do 19. mája 2021.

            6. Plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka môže do 21. mája 2021 písomne požiadať  o vykonanie ústnej formy internej časti maturitnej skúšky.

             

             https://www.minedu.sk/data/att/19039.pdf

             

          • 2% z daní pre občianske združenie IMA

          • Vyhlasenie-o-poukazani-podielu-zaplatenej-dane-z-prijmov-fyzickej-osoby_2020.pdf

            Ak sa rozhodnete venovať 2% z Vašich daní tak,  pri vyplnení  nechajte  zaškrtnuté "súhlasím so zaslaním údajov" a doručte kópiu vyhlásenia o poukázaní 2% (môžete odfotiť a poslať na Edupage Jane Vargovej).

            Ďakujeme

            Ideálna mládežnícka aktivita- IMA je občianske združenie, ktoré pracuje pri SOŠ Okružná 61 v Rimavskej Sobote od roku 2005. Do roku 2018 v OKC IMA pri škole pracovalo 5 základných kolektívov  s bohatou činnosťou, ktoré viedli skúsení vedúci : Ing. Daňková, Ing. Vašová, PaedDr. Barto, PaedDr Vargová a PhDr. Kováčová.  V kolektívoch pracovalo okolo  100 detí , ktoré si okrem pravidelných stretnutí zorganizovali viac ako 40 podujatí (športové akcie, besedy, návšteva kultúrnych podujatí, výlety). Od roku 2019 –kedy nastali zmeny zákonov –  počas prechodného obdobia , pracuje pri škole len jeden základný kolektív. Za aktivity ministerstvo školstva prideľuje body, ktoré sa koncom kalendárneho roka premieňajú na peniaze. Za získané finančné prostriedky sa nakupujú veci pre chod ZK a žiakov školy.

             

             

             

             

          • PRIJÍMACIE SKÚŠKY 2021/2022

          • Termíny konania prijímacích skúšok

            1. kolo                                                 

            1. termín     3. máj 2021 (pondelok) 

            2. termín   10. máj 2021 (pondelok) 

             

            V školskom roku  2021/2022 otvárame

            4-ročné študijné odbory:

            2697 K mechanik elektrotechnik  (vyučovací jazyk maďarský)                    

            4532 K agromechatronik (vyučovací jazyk slovenský

            !!! NOVÝ ODBOR !!!

            2561 M informačné a sieťové technológie  (vyučovací jazyk slovenský)     

              

            3-ročné učebné odbory:

            2487 H 01 autoopravár – mechanik  (vyučovací jazyk slovenský)

            2487 H 01 autoopravár – mechanik  (vyučovací jazyk maďarský)

            4524 H agromechanizátor, opravár  (vyučovací jazyk maďarský)

            2964 H cukrár  (vyučovací jazyk maďarský)

            Duálne vzdelávanie:

            2955 H mäsiar, lahôdkar  (vyučovací jazyk slovenský)

             

             2-ročné učebné odbory:

            2498 F technické služby v autoservise (vyučovací jazyk slovenský)

            3161 F praktická žena (vyučovací jazyk slovenský)

             

            nadstavbové 2-ročné študijné odbory:

            2414 L 01 strojárstvo – výroba, montáž a opravy prístrojov, strojov a zariadení

            4512 L poľnohospodárstvo

            2982 L potravinárska výroba         

             I. termín prijímacej skúšky do nadstavbových odborov       24. jún 2021

            II. termín prijímacej skúšky do nadstavbových odborov       27. august 2021

          • Nový študijný odbor v regióne

          •  

             

             

             

            Nový študijný odbor v regióne

            Od školského roku 2021/ 2022 sa bude na Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote  vyučovať nový študijný odbor Informačné a sieťové  technológie. Je to odbor s vyučovacím jazykom slovenským, ktorý zavádzame na škole na podnet podnikateľov z regiónu. 

            Počas štúdia žiak získa vedomosti a zručnosti o štruktúre a architektúre počítačov, teórií algoritmov, programovaní v rôznych jazykoch, bezpečnosti prenosu a spracovaní údajov, návrhu, vývoji a správe softvérových systémov, efektívnej sieťovej komunikácii, cloudových a virtuálnych riešeniach, vývoji webových a mobilných aplikácií, databázových systémoch, manažérsko-ekonomických činnostiach potrebných pre otvorenú informatiku. Absolvent bude schopný samostatne vykonávať práce pri projektovaní, konštrukcii, výrobe, montáži, ako aj v prevádzke a údržbe zariadení  využívajúcich moderné IKT. Po ukončení študijného odboru Informačné a sieťové technológie je absolvent odborník na počítačové siete, samostatne dokáže inštalovať a obsluhovať počítače a servery. Môže sa zamestnať v širokej oblasti informačných technológií. Má priame zameranie na programovanie, pozná operačné systémy, databázy a tvorí www stránky.

            Štúdium je ukončené  maturitnou skúškou. Absolvent študijného odboru Informačné a sieťové technológie má na základe svojej prípravy všetky predpoklady pre zvládnutie vysokoškolského štúdia.

          • Polročná klasifikácia

          • 1. Minister školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8  a § 161k zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) rozhoduje takto:

            Riadny termín na vyskúšanie a hodnotenie žiakov za prvý polrok školského roka 2020/2021 sa predlžuje do 31. marca 2021 pre žiakov, ktorých nebolo možné vyskúšať v prvom polroku školského roka 2020/2021; týmto žiakom sa výpis polročného vysvedčenia vydá 31. marca 2021, pričom prvý polrok školského roka 2020/2021 skončí 31. januára 2021.

            2. Na základe rozhodnutia pedagogickej rady vo vyučovacích predmetoch, ktorých vyučovanie bolo obmedzené alebo podstatne redukované, sa použije slovné vyjadrenie "absolvoval/-a" alebo "neabsolvoval/-a".

            Zoznam predmetov, ktoré budeme hodnotiť slovne "absolvoval/-a" alebo "neabsolvoval/-a":
            • telesná a športová výchova – všetky triedy
            • odborný výcvik, odborná prax, praktické cvičenia, prax – všetky triedy

            • informatika – všetky triedy
            • odborné kreslenie - I.GC(sk cukrár), I.CM, II.CSM
            • technické kreslenie – I.G, II.G, I.R,I.C, I.A, II.C, I.M,II.M
            • meranie a diagnostika - III.D, IV.D
            • technické merania - I.N, II.N
            • technika administratívy - I.D

            3. Termín klasifikačnej porady je 25.01.2021. Známky majú byť uzavreté 21.1.2021 do 14:00.

            Jana Vargová

             

          • Vianočné prázdniny

          • Vianočné prázdniny sa v školskom roku 2020/2021 uskutočnia  v termíne                    od 21. decembra 2020 do 8. januára 2021.

    • Kontakty

      • Stredná odborná škola technická a agropotravinárska - Műszaki, Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskola
      • 047/5621527
      • Okružná 61
        979 01 Rimavská Sobota
        Slovakia
      • 042317665
      • https://www.youtube.com/@sostaprs7924/videos
      • https://www.facebook.com/sostaap.rimavska.sobota
      • https://www.instagram.com/sostap.rs/
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje